Մաթեմտիկա նախաագիծ
Տրամաբանական խնդիրներ
- Մի մարդ ապրում է 17-րդ հարկում։ Իր հարկ նա վերելակով կարողանում է բարձրանալ միայն անձրևոտ օրերին, կամ էլ երբ հարևաններից մարդ կա իր հետ, իսկ մնացած դեպքերում նա մինչև 9-րդ հարկ է գնում ու այնտեղից ոտքով է բարձրանում իր հարկ։ Ինչո՞ւ։
Նա այդպես է վարվում, որովհետև ցածրահասակ է։
- Եթե գիշերվա 12։00-ին անձրև է գալիս, ապա կարելի՞ է արդյոք ակնկալել, որ 72 ժամ հետո արևոտ եղանակ կլինի։
Ոչ, որովհետև գիշեր է լինելու։
- Ինչպե՞ս է պետք նետել թենիսի գնդակը, որ այն հետ գա Ձեզ մոտ։
Նետել պատին
- Լուծեք:
14
- Լուծեք:
13
- Դերձակն ունի 16 մ գործվածք, որից նա օրական կտրում է 2-ական մետր: Քանի՞ օր հետո նա կկտրի վերջին կտորը։
16։2=8
- Քանի՞ թիվ կա, որ մեծ է 46-ից և փոքր է 60-ից:
13
- Երկու եղբայր ծնվել են նույն տարվա նույն օրը, սակայն երկվորյակներ չեն: Ինչպե՞ս բացատրել:
Նրանք հարազատ եղբայրներ չեն։
- Զինվորները շարք կանգնեցին միմյանցի կես մետր հեռավորության վրա: Ստացվեց 9 մ երկարությամբ շարք: Քանի զինվո՞ր կար:
19
Գունային խաղեր․ նախագիծ
Ըստ նախաձի կատարենք քալերը
Ընթացքը՝
Սովորողներին կառաջադրվեն հետևյալ տիպի խնդիրներ՝
- Պարկում կա 7 կանաչ, 9 դեղին և 15 կարմիր գնդակ։ Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ գնդակ պետք է հանել, որպեսզի դրանցից գոնե մեկը լինի դեղին։
7+15=22+1=23
Պա՝տ 23 - Պարկում կա 2 կանաչ, 4 դեղին և 7 կարմիր գնդակ։ Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ գնդակ պետք է հանել, որպեսզի դրանց մեջ լինենտարբեր գույնի գնդակներ։
- Պայուսակում կա 4 կանաչ, 6 դեղին և 10 կարմիր մատիտ։ Առանց ն”այելու ամենաքիչը քանի՞ մատիտ պետք է հանել, որպեսզի դրանցից գոնե երկուսը լինի կարմիր։
- Պայուսակում կա 3 կանաչ, 5 դեղին և 15 կարմիր գնդիկ։ Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ գնդիկ պետք է հանել, որպեսզի դրանցից գոնե երեքը լինի կանաչ։
08.02.2023
461(ա)խնդիր
Խանութը երկու օրում վաճառեց 44 արկղ դեղձ։ Առաջին օրը վաճառվեց 4 արկղով ավելի, քան երկրորդ օրը։ Քանի՞ կիլոգրամ դեղձ վաճառվեց յուրաքանչյուր օրում, եթե առաջին օրվա վաճառվածը 80կգ-ով ավել էր երկրորդ օրվա վաճառվածից։
44-4=40արկղ
40:2=20 արկղ
20+4=24 արկղ
80:4=20 կգ
24×20=480 կգ
20×20=400 կգ
պատ՝ I օր 480 կգ II օր 400կգ
բ
84 արկղ խնձորը բարձեցին 2 ավտոմեքենա։ Առաջին ավտոմեքենան բարձեցին 10 արկղով ավելի, քան երկրորդը։ Քանի՞ կիլոգրամ խնձոր բարծեցին ավտոմեքենաներից յուրաքանչուրը,եթե երկրորդում բարձած խնձորի զանգվածը 240կգ պակաս է առաջինում բարձած խնձորի զանգվածից։
Լուծում84-10=74 արկղ
74:2=37 արկղ
37+10=47 արկղ
240:10=24 կգ
37×24=888 կգ
47×24=1128 կգ
պատ՝ I ,ավտոմեքենա 1128 կգ II ավտոմեքենա 888 կգ
462
4-րդ դասարանում սովորում է 25 աշակերտ։ այդ դասարանի 12 աշակերտ ասնակցում է շախմատի խմբակին,8-ը թենիսի։ Երկու խմբերին մասնակցում է 4 աշակերտ։ Քանի՞ աշակերտ չեն մասնակցում այդ երկու ղմբերից ոչ մեկին։
լուծում 12+8=20 աշակերտ
20-4=16 աշակերտ
25-16=9աշակերտ
պատ՝ 9աշակերտ
07.02.2023
01.02.2023
ա) Ուղղանկյան պարագիծը 288մմ է։ Հաշվիր նրա լայնությունը՝գիտենալով,որ այն 14 մմ կարճ է լայնությունից։
Լուծում 2×14=288 մմ
288-28=260 մմ
260:4=65 մմ
Պատ․ 65 մմ
բ)Ուղղանկյան պարագիծը 412մմ է։ Հաշվիր նրա երկարություն ու լայնությունը՝գիտենալով, որ նրանց տարբերությունը 24մմ է։
Լուծում
24+24=48 մմ
412-48=364 մմ
364:4=91 մմ
91+24=115 մմ
Պատ․՝ երկարություն115 մմ լայնություն91 մմ
գ)Ուղղանկյան պարագիծը 364մմ է։ Հաշվիր նրա մակերեսը՝գիտենալով, որ երկարությունն ու լայնություն տարբերությունը 32մմ է։
Լուծում
32+32=64 մմ
364-64=300 մմ
300:4=75 մմ
75+32=107 մմ
107×75=8025 մմ ²
Պատ․՝S=8025մմ ²
Բ)Գտիր անհայտ բաղադրիչը։
15874=11231+#
15874-11231=4643
#-305=52341
52341+305=52646
31.01.2023
երբ տատիկը իր ունեցած կոնֆետները հավասար քանակով բաժանեց 7 թոռնիկների միջև յուրաքանչուր թորնիկի հասավ 15 կոնֆոտ և ավելացավ հինգ կոնֆետ։ քանի կոնֆետ ուներ տատիկը:
7×15=105կ
105+5=110կ
պատ 110կոնֆետ
Տպարանում տպագրված գրքերը 30-ական փատետավորելու հետո ստացվեց 16 փաթեթ և ևս 20 գիրք։ Այդ գրքից քանի՞ օրինակ էր տպագրվել։
30×16=480գիրք
480+20=500գիրք
պատ 500գիրք